יום שבת, 27 ביוני 2020

יאיר גולן על הקורונה

  • יושרה? גולן!? לפני כמה ימים הוא תקף את הממשלה על אי הכנת תוכנית למערכת החינוך בפנדמיה,  התגאה בכך שהיה אלוף פיקוד העורף וסגן הרמטכ"ל, ו"שכח" לציין שבתור כזה היה אחראי על הנושא. אדם בעל יושרה היה מעדיף לשתוק מאשר להטעות את הציבור בצורה כזאת. זאת רק הדוגמה האחרונה, אפילו בפוליטיקה הישראלית קשה למצוא אנשים בעלי יושרה פחותה מגולן שכמעט כל מילה שהוא מוציא מהפה מצביעה על העדרה אצלו.
  • פקע"ר הוא הגוף המרכזי ב"נחשול בריא", הוא מי שאמור להנחות את משרד החינוך בשעת חירום גם במקרים שאינם ביטחוניים - רעידת אדמה, מגיפה וכו'. התהייה למה דווקא צה"ל אחראי על הנושא היא במקום, אבל עובדתית זאת ההגדרה מאז מלחמת לבנון השנייה. בתור סגן הרמטכ"ל הוא היה האחראי מטעם הצבא על התוכניות הללו. לא הייתי מעלה את השאלה לגבי אחריותו, אילו לא היה מתגאה בהקשר הזה בתפקידיו הללו, ברגע שעשה כן, היה עליו להסביר שהכישלון בנושא קשור באופן ישיר למעשיו.
  • רח"ל (רשות החירום הלאומית) חשב על תרחיש לא ביטחוני ב-2010 והטיל על פיקוד העורף להכין תכנית בנושא מגפה, אני לא יודע איפה זה נתקע, אבל כשמישהו מתגאה בהיותו אלוף הפיקוד באותו זמן, ההתעלמות היא הטעיה, גם אם זה נתקע בשלבים הבאים.
  • למידה מרחוק קשורה קשר הדוק לתוכניות האחרות של פיקוד העורף ולכן הוא מעורב בה. כפי שהודגם היטב במשבר הנוכחי, קשה מאוד לגייס עובדים בלי דאגה לילדיהם. נכון שהתוכנית מוכנת על ידי משרד החינוך, אבל יש מעורבות ניכרת של פיקוד העורף בשל הצורך בהקצאת משאבים בחירום. גולן היה אמור להכיר היטב את התוכנית, מכיוון שפיקוד העורף הוא שותף מרכזי בה. למשל, מה קורה אם תשתית האינטרנט נופלת וחברות התקשורת לא יכולות לטפל בה?

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

מאיפה המחשבה שהפסקת אש עכשיו תוביל לשלום?

עד כמה תומכי "הפסקת אש עכשיו" מאמינים שזה יוביל לשלום? אני סקרן לגבי התחזית שלהם לעתיד, בהתחשב בכך ששני הצדדים הצהירו בפומבי שהם י...