יום חמישי, 12 בנובמבר 2015

סימון המוצרים מההתנחלויות

העמדה האירופית היא אימוץ של מדיניות אנטישמית, היא מבוססת על כך שהמוצרים לא מסומנים כפלסטינים בניגוד למציאות לטענתם, אבל מתעלמת מהעובדה שהרשות הפלסטינית אחראית על אישור מקור המוצר כפלסטיני מסרבת לתת לכל מפעל בבעלות יהודית (כולל של נטורי קרתא) אישור כזה.

אני מפקפק בכך שהמניעים להחלטה הם אנטישמיים, אבל התוצאה היא כזאת. ואגב, מדובר גם בעידוד של הפעילות נגד הנוצרים שהרשות לא בדיוק מקלה עליהם לקבל אישורים כאלו.
 
בנושא מה האירופאים רוצים להשיג, יש לי דעה מהפכנית - האירופאים מנסים להשאיר את הפלסטינים במצב של תלות והסימון הזה הוא חלק מהמאמץ לחסל כל סיכוי להתפתחות תעשייה פלסטינית (על ידי חיסול מקומות עבודה שהעובדים בהם יוכלו להקים לאחר מכן מפעלים).
 
העמדה הזאת כמובן מועילה, תלוי למי, לאירופים היא מועילה מכיוון שהיא מציגה אותם כמי שזכויות אדם מטרידות אותם ותומכים בפלסטינים. המניעים של האירופים לא נסתרים, הם אומרים זאת בפירוש. הכנות שלהם דומה לזו שלנו - קשה למצוא אותה😃
 
הפלסטינים עושים שימוש בהסכמים שלנו עם האירופאים, עם האמריקאים ועם עוד הרבה מדינות אחרות מכיוון שמעטפת המכס היא אחת. באופן מכוון ההסכמים הללו מנוסחים בצורה כזאת שהם מחילים את הכללים על השטח. אין שום דבר כזה "סחורות פלסטיניות" בהסכמים הללו - אגב, זאת הסיבה למה האירופאים דורשים סימון ולא חסימה.
 
מי שמפקפק מוזמן לקרוא את הסכם פריז (שהאירופאים אימצו אותו) וזה מה שהוא אומר, נקודה. נכון שאם הפלסטינים היו מבטלים חד צדדית את הסכמי אוסלו (כולל הסכם פריז) האירופים היו יכולים לטעון את הטענה שהסחורות מההתנחלויות לא חוקיות מבחינתם, עד אז הטיעון הזה לא רלוונטי. אלא אם כן האירופאים כמובן מוכנים לבטל את ההסכמים מבחינתם, דבר שהם טרחו להבהיר עשרות פעמים בשנה האחרונה שהם מתנגדים לו.
 
אין פירוש הדבר שהאירופים מקבלים את השליטה הישראלית בשטחים, הם רואים בישראל כובשת. הם הסכימו להחיל את ההסכמים הכלכליים הדו צדדיים על השטחים בקבלם את הסכם פריז - זה לא מסובך במיוחד להבנה.
 
האירופאים מתחכמים, ההסכם אוסר עליהם להפלות מבחינת מכס ולכן הם מסמנים את המוצרים מההתנחלויות בהנחה שהצרכנים יחרימו אותם. מכיוון שהם כבר הודיעו לפני שנים לישראל שיקזזו את הסכום שהיצואנים בהתנחלויות היו אמורים לשלם מתוך החזרי המס וישראל הסכימה תוך מחאה, קשה לתבוע אותם על צעד נוסף באותו כיוון משום ששתיקה כהודאה. הטענה של האירופאים בנושא היא נכונה טכנית, הם לא מקבלים את הסכמי הסחר כחלים על השטחים כתוצאה מהחתימה עליהם עם ישראל אלא מקבלים את הסכמי פריז (עם הפלסטינים) כבסיס לתחולתם על השטחים. זה מאפשר להם מרווח גמישות שהם ניצלו אותו בעבר ומנצלים אותו גם היום.
 
לגבי היישום של הסכמי אוסלו - דווקא החלק הכלכלי (הסכם פריז) די עובד לגבי הגדה, זאת אחת הסיבות למה האירופים נאחזים בו ונזעקים בכל פעם שישראל עושה צעדים (כמו עיכוב כספי המסים) שלטענתם מפרים אותו.
 
ישראל הסכימה לכך שהאירופאים יתייחסו שונה להתנחלויות (ע"י קיזוז החזרי המכס), גם אם לא מדובר בהפרה ישירה של ההסכמים ולכן היא לא יכולה לתבוע את האיחוד על הפרה עקיפה דומה. אילולא הסכמנו לכך האירופים לוחצים עלינו לאפשר לפלסטינים אמצעי תחבורה משלהם.
 
איסור ייצוא מוחלט מישראל ימוטט את האיחוד האירופי (ואני מתכוון לאיחוד הפוליטי, לאו דווקא לכלכלה) בגלל הפגיעה בתעשיית ההייטק שהיא הדבר היחיד שעוד צומח באיחוד, זאת הסיבה למה הוא ממש לא סביר. מה שכן, הם יכולים לעשות הרבה יותר, למשל לבטל את הסכם המכס בלי שייגרם להם נזק משמעותי בעוד שלנו כן ייגרם כזה. התוצאות של איסור על ייבוא אשלג מישראל יחייב את האיחוד להכפיל את הסובסדיות האדירות לחקלאים. כלכלית האיחוד יכול לעמוד בזה אבל לא פוליטית. איסור על ייצוא תפוזים לעומת זאת יהיה בעל השפעה זניחה.
 


 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

הוויכוח על ועדות הכנסת

למה אני חושב (למרבה הצער) שהאופוזיציה צודקת בהתעקשותה בנושא ועדות הכנסת: הממשלה החדשה נדרשה להגיב לבג"צ בנושא פונדקאות הלהט"ב לאחר...