יום שבת, 23 במרץ 2019

הפריצה לטלפון של גנץ

בעקבות בחירות 2019 | ראש השב"כ מזהיר: "מדינה זרה תתערב בבחירות בישראל":

אין חדש תחת השמש בנושא הזה ואין לי שמץ של מושג מדוע ולמה החליטו לפרסם את העניין כהצלחת המאה על מנת להסיר ספק. אני לא יודע לא מכיוון שאין לי רעיונות אלא דווקא מכיוון שרשימת המקורות האפשריים לטמטום גדול מדי. האפשרות שהמשרד לנושאים אסטרטגים היה צריך להצדיק את קיומו וזאת שנתניהו רצה קצת מחיאות כפיים בהחלט נמצאות ברשימה. האיראנים מתרגזים - זה טוב, אבל אין לכך יותר מדי משמעות ובוודאי הנושא לא חדש. המניעים המדיניים בעניין ברורים למדי וגם הם גורפים - כל מידע שלא חושף מקורות ומציג את איראן בדרך נלוזה - לפרסום.

לגבי הטענות הפוליטיות - לא המקרה הראשון ולא השני ולכן אני שואל איפה החריגה בדיוק? מישהו רוצה לשאול איפה נתניהו בעניין? יש מספיק מה להאשים אותו. ואני מודע לעובדה שמדובר בכנס שאושר על ידי הצנזורה, במכוון. זאת חלק ממדיניות שאני ממש לא אוהב אותה של ברבורים במקום מעשים. למותר לציין שגם בנושא הזה נתניהו מעצבן אותי אבל מתנגדיו עושים כל מאמץ שהם גרועים אפילו ממנו.
 
האישור לחשיפה ניתן לפני שנים, פרסום חוזר איננו מצריך אישור פרטני, כל עוד הוא עומד בקריטריונים שנקבעו. אמנם אין לי גישה להחלטות הקבינט אבל בפעם העשירית שההתנהגות זהה אני חושב שאפשר להניח שיש כבר החלטה גורפת.  השב"כ יכול לפרסם מה בדיוק היה בפלאפון - זה לא פורסם ולא במקרה. 

הפריצה לגנץ אותרה בספטמבר 2018 כך שאם היה דיון באוגוסט בוועדת המשנה לשירותים חשאיים הוא לא התייחס פרטנית אליו. דיונים כאלו התקיימו עוד כששרון היה ראש ממשלה, לא השתנה דבר. אם הפרסום של ארגמן אושר אז המצב גרוע אפילו יותר, נראה שפרצו לעוד מישהו חשוב וגנץ פשוט תפס את מקומו. יש לציין כי הפריצה אותרה בספטמבר, מתי היא נעשתה? אני לא יודע.
 
הטענה כאילו ראש השב"כ מביא לוועדה של הכנסת עם נציגות של האופוזיציה סיפור שיכול לפגוע במועמד של האופוזיציה, הועדה מאשרת לפרסם אותו בתקשורת אבל אף אחד מחבריה לא מספר לאותו מועמד שהם כולם מכירים אישית שחדרו לטלפון שלו ואחר כך אחד מחבריה (לפיד) מופתע מהפרסום? שלא לדבר על כך שאף אחד מנציגי יש עתיד בוועדה לא מספר את העניין לתקשורת גם היום. אני לא אוהב את ביבי אבל לא חושב אותו לאידיוט גמור, סיפור כזה יכול להתפוצץ לו בפרצוף הרבה קודם והוא כרוך בהסתמכות רבה ביותר על יריבים פוליטיים שצריכים לרקוד לחלילו. גם אם מניחים שלנתניהו אין מעצורים קשה לראות אותו כבעל יכולות על טבעיות הדרושות לעניין.
 
למען הסר ספק, גם בוועדת המשנה יש נציגים של האופוזיציה, הסיכון הפוליטי גדול עד גיחוך. יותר מכך ראש השב"כ צריך להיות בעל נטיות התאבדותיות בשביל להסכים להציג עמדה כזאת אפילו בקבינט שחלק מחבריו ישמחו להאשים את ראש הממשלה בניצול השב"כ לצרכיו. יש להם הרבה אפשרויות אחרות, אין מי שיודע זאת טוב מנתניהו. הסיפור שלך טוען שנתניהו מוכן להמר בעתידו הפוליטי על סמך סיפור שהשפעתו לא ברורה לגבי מועמד פוטנציאלי מולו. הרי אם גנץ לא היה רץ ולפיד וכחלון היו רצים ביחד, הסיפור הזה היה גורם לנתניהו נזק גדול בהרבה מאשר נגרם בפועל לגנץ.

ראש השב"כ יכול, כפי שעשה כנראה בפועל, להציג את הסיפור כעוד חוליה בשרשרת ארוכה של פריצות לבכירים לשעבר שלא מצריך אישור מחודש. ככה הוא מכסתח את עצמו מצד אחד ומצד שני עושה מה שהוא רוצה. מן הסתם הוא טוען בהזדמנות חגיגית זאת שהסיבה לאי חשיפת השם לחברי הוועדה היא שעדיין לא דיווחו לנחדר.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

האם ממשלת ארה"ב מנותקת מהמציאות הישראלית?

לפני כ-20 שנה הצטרפתי לצוות ניהול מערכות יוניקס (אל תתחטטו בקורות החיים שלי; זה לא רלוונטי כי הייתי שם פחות מחודש). פגישה ראשונה עם לקוח מרו...