יום שני, 19 באוגוסט 2019

מר"צ ואיכות הסביבה בכפר סבא

אני מחכה לפוסט בו מר"צ מתגאים בעצירת תחנות הרוח, בהכשלת תקצוב מחקר ניצול הפרשי חום הקרקע, בביטול שלושה מחמשת שדות אנרגיית השמש, במאמץ לבטל את תחנת האנרגיה השאובה בגלבוע, בבג"צ שהגישו נגד תוכנית החיסכון הממלכתית בחשמל. מעניין שמר"צ לא מתגאים בתמיכתם בעצירה של למעשה כל פרויקט אנרגיה נקייה, אולי הם סבורים שהיא תצוץ מהאוויר.

אסכם זאת כך - הממשלה עושה הרבה פחות מדי בשביל לעבור לאנרגיה נקייה, מר"צ עושה כל שביכולתה להכשיל את המעבר. בעניין התחנה בכפר סבא, זיהום האוויר שהעיר חוטפת היום מהשרפות הפיראטיות חמור פי כמה, מר"צ תומכת בהכשלת האכיפה נגדן בהתלהבות, כך שאם זיהום האוויר העירוני הוא הנקודה, מר"צ היא בחירה גרועה במיוחד.

מר"צ הגישה בג"צ נגד הקביעה שמותר לאכוף את החוק נגד שרפות בשטחי בי, סייעה משפטית לעבריינים ערביים בתוך הקו הירוק בטענה לאכיפה בררנית, ראתה לנכון לפרסם שהוסכם של שיתוף פעולה יהודי-ערבי בשטחים בנושא והכשילה אותו ועוד. הדיווחים הללו הופיעו במקומונים של כפר סבא לאורך כל השנים האחרונות, הגם שמשמעותם לא ממש הוסברה לציבור. אני אמנם עוקב אבל לא מצלם את הטקסטים, אפשר לבחון בחודשים הקרובים את העניין - זה יהיה הרבה יותר משכנע.

כמות הזיהום איננה תלויה רק בזמן התפעול והיא גבוהה בהרבה בשרפת פלסטיק מאשר בשרפת גז טבעי. אירונית, זאת אחת הטענות של המשרד להגנת הסביבה - הפסקת השרפות במקביל להקמת התחנה עדיין נותנת תחזית משתפרת של זיהום האוויר.
 
מר"צ לכאורה מתנגדת לשרפות אבל הפעולות שהיא נוקטת בפועל מסייעות לעבריינים. ההערכה שמדובר בשרפות פעם בשבועיים נמוכה משמעותית מהמציאות, הדיווחים חלוקים בין פעם ביום לבין פעם ביומיים (כמובן לא כולן באותו גודל).
 
תחנת הכוח אמורה להיות על גז טבעי. אבל הפלסטיק שנשרף באוויר הפתוח מסוכן משמעותי גם מסולר בתחנת כוח. המתקן התעשייתי היחיד שמזהם את האוויר יותר מהן הוא כנראה בית זיקוק.
 
יש לציין שאני רחוק מאוד מהתלהבות המדיניות הסביבתית של הממשלה, מה שאני לא מצליח להבין למה לתמוך במפלגה שבאופן שיטתי רק מברברת במקרה הטוב ובמקרה הרע פועלת נגד.
 
אני מציע לשאול את מטה המאבק נגד התחנה לגבי הסולר, בניגוד למר"צ, סביר להניח שהם יענו לך בכנות ובצורה שונה משמעותית מהנחרצות שנקטת פה (שלא הובע על ידם). על מנת להסיר ספקות - התחנה מתוכננת בתנאים מסוימים לפעול בסולר, שאם הם יתממשו בעיית איכות הסביבה האחרונה שתטריד את העיר תהיה התחנה (שלא לדבר שיהיו לנו בעיות קשות יותר)

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

הוויכוח על ועדות הכנסת

למה אני חושב (למרבה הצער) שהאופוזיציה צודקת בהתעקשותה בנושא ועדות הכנסת: הממשלה החדשה נדרשה להגיב לבג"צ בנושא פונדקאות הלהט"ב לאחר...