יום ראשון, 4 באפריל 2021

האיחוד האירופי וישראל - שאלות ותשובות

האם האיחוד האירופי אנטישמי?

באיחוד האירופי יש אנטישמיים, אבל ככל שניתן לקבוע האיחוד בעיקר מתעלם מהאלמנט האנטישמי ולא מעודד אותו (במודע לפחות).

למה ישראל והאיחוד לא מסתדרים?

הסיבות לכך מגוונות אבל העיקרית ביניהן היא הנטייה של האיחוד האירופי להציג את עצמו כמנסה להשתלט על מדינת ישראל.

האם האיחוד באמת מנסה להשתלט על ישראל?

ככל שאני יכול לקבוע - לא ממש, מדובר בהרבה מהומה על (כמעט) לא מאומה.

אז במה מתבטאת הנטייה הזאת?

אפשר להדגים אותה בביקור של שר החוץ הגרמני ב-2017 בו דרש בתוקף להיפגש עם בצל"ם ושוברים שתיקה על מנת לקבל מהם דיווח על פעילותם החברתית והפוליטית שהאיחוד האירופי תומך בה כספית (וכן, זה היה הנימוק הרשמי).

מה כל כך נורא בתמיכה בארגוני זכויות אזרח?

בתור מי שלא מתלהב ממדינות לאום, אני לא חש נפגע באופן אישי, אבל יש דרכים מעטות שאינן אלימות לזלזל בצורה בוטה יותר בריבונות של מדינה. מאשר להבהיר קבל עם ועולם שאתה מממן ארגון שאתה שואף שיהווה את האופוזיציה הראשית במדינה (השר הנ"ל סירב להיפגש עם ראש האופוזיציה). יש לציין שזאת צורת ההתערבות שהאיחוד האירופי מאשים שוב ושוב את רוסיה וסין בה ולכן אי הבנת הסיטואציה איננה אופציה.

האם לא ייתכן שהאיחוד האירופי באמת מוטרד מזכויות האדם בישראל?

התירוץ המקובל הוא שהאיחוד מוטרד מזכויות האדם בישראל דווקא מכיוון שהיא דמוקרטיה. אולם כל מי שעוקב אחרי ההתפתחויות באוסטרליה בעשור האחרון (ובמיוחד בשנת הקורונה) מבין שמדובר בבדיחה. לפני עשור מצב זכויות האדם באוסטרליה היה טוב בהרבה מאשר בישראל, היום הוא קרוב למדי - ההתדרדרות הקיצונית הזאת נענתה בשתיקה גם כשהאוסטרלים עברו לגירוש ולכליאה המונית של פליטים של ממש מחוץ למדינה (בנאורו).

למה האיחוד האירופי משקיע כל כך הרבה מאמץ בשביל לריב עם ישראל?

זאת באמת שאלה שקשה לענות עליה בצורה הגיונית - שתיים מהסיבות המרכזיות הן שישראל אוהבת לריב והיא תופסת הרבה נפח בעיתונות העולמית. כך שהאיחוד האירופי יכול לנפח את השפעתו המדינית ברחבי העולם על ידי מריבה עם ישראל המשתפת פעולה בשמחה.

האם ארה"ב לא נוהגת בצורה דומה כלפי ישראל?

ההשפעה של ארה"ב על ישראל היא גדולה בהרבה, ההבדל הוא שאפילו במקרים קיצוניים, ארה"ב לפחות טורחת להציג את העניין כעידוד לכוחות פנימיים חזקים ולא כניסיון בוטה להתערבות חיצונית. האירופים מעדיפים להציג את המצב כעימות ולא כסיוע לישראל (כמו האמריקאים) או כטובה לישראל (כמו הרוסים).

למה האירופים מעדיפים עימות על פני דיאלוג?

הרושם שלי הוא שהעניין קשור לצורת הארגון הפנימי של האיחוד. האיחוד הוא ממש לא דמוקרטיה, אבל שקוף למדי בשל העובדה שהנציבות מורכבת מעשרות מדינות. לכלל הזה יש חריג אחד - הסיוע לפלסטינים (וממנו נגזר הסיוע לזכויות אדם לכאורה בישראל), שלגביו הסכימו המדינות כי עדיף לשתוק. התירוץ החצי רשמי הוא שאם יהיה פיקוח ייאלצו לעצור את הכסף בשל השחיתות ברשות הפלסטינית. ברם לי קשה להשתחרר מהתחושה שחלק מהכסף זולג לשחיתות בחלקים אחרים בשרשרת. דיאלוג ממשי עם ישראל פירושו כי לפחות החלק הישראלי יהיה שקוף יותר ומכיוון שהוא החלק האמצעי בשרשרת, בהכרח גם הצד האירופי יהיה שקוף יותר.

כלומר, אתה חושב שהעימות הוא בשל אינטרסים של הפקידות?

העימות נגזר מהמצב הבסיסי, האיחוד האירופי לא מרוצה מקיומה של מדינת לאום דמוקרטית ומשגשגת קרוב לגבולותיו, הדבר מעודד את התפוררותו. בשל כך האיחוד מנסה להציג את ישראל כלא דמוקרטית ולכן כלא ראויה להיחשב לאפשרות ראלית. האינטרסים הפקידותיים מחמירים משמעותית את המצב, בין השאר מכיוון שיש להם אינטרס מובהק בחיסול האפשרות של מדינת לאום.

כיצד ניתן לצאת מהמצב המזיק הזה?

לישראל אין דרך אמתית לצאת מהמצב הזה, האינטרס האירופי המובהק הוא למצוא צדדים שליליים בישראל וכל עוד הוא לא ישתנה, לא צפוי שיפור משמעותי. המצב של האיחוד האירופי נזיל מאוד כרגע ולכן ייתכן שישנה מדיניות בנושא הזה בזמן הקרוב.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

איך הכלכלה משפיעה על סיקור הסכסוך

תארו לעצמכם שיום אחד אתם שומעים את ה-NYT, ה-BBC, ה-CNN ועשרות כלי תקשורת נוספים מכריזים שהם מתחילים לכנות את המלחמה באוקראינה "מבצע צבא...